Három az egyben ajánlat: megismerhetjük Madame Tussaud életét és a francia forradalom fontosabb eseményeit, ráadásul egy szórakoztató regénybe csomagolva.
A szerző elsődleges célja azért a szórakoztatás: Madame Tussaud egyes szám, első személyben megírt visszaemlékezéseit olvashatjuk, mégpedig életének azon szakaszából, mikor a francia forradalom szörnyűségeit kellet átélnie neki és a családjának. A történelmi hitelesség elvész, hiszen honnan ismerhetnénk történelmi személyek viselkedését, gondolatait, érzéseit? Vagyis ez egy regény, regénynek viszont nem rossz, egyszerű, de jó a stílusa, érdekes a cselekménye, és még informatív is, sok érdekességet megtudhatunk a panoptikumról, a forradalomról és annak szereplőiről, a kor neves személyeiről, és természetesen a címszereplőről is.
Madame Tussaud főszereplőnek választása szerencsés, mert egyszerre volt szoros kapcsolatban a királyi családdal és a forradalom vezéregyéniségeivel is, így mindkét oldalt megismerhetjük. Közben kapunk még szerelmi szálat is, borzalmas vérontásokat, megismerhetjük a családokat ért szörnyű tragédiákat, és azt, hogy a kivételes történelmi helyzet hogyan forgatott ki emberségükből oly sokakat. Megtudhatjuk, mi lett a királyi család sorsa, hogyan csúszott fanatizmusba Robespierre és sok követője, és hogy milyen nehéz volt a hétköznapokat megélni akkoriban, hogyan kellet lavírozni a naponta változó politikai helyzetben a puszta életben maradásért.
A történelmi regények esetében mindig nehéz megtalálni az egyensúlyt a szórakoztatás és a tanítás között, de ebből a szempontból a könyv sikeres, az ismeretterjesztő részeket ügyesen sikerült belesimítani a cselekménybe. A történelmi regények áradatából nem rossz választás Michelle Moran műve, de ne feledjük, ha valódi életrajzra vagy a történelemre vagyunk kíváncsiak, akkor utána kell olvasni a tényeknek is…
Michelle Moran: Madame Tussaud – A francia forradalom regénye
Geopen Kiadó, 2013.