Egyre nő a sorozat köteteinek hossza: az első rész 300 oldalas volt, a második 500, ez a harmadik rész pedig már 700(!) oldal – de ha valakinek bejön a sorozat, a legújabb résznek minden egyes lapja megéri az árát.
Az új kötetben megoldódik végre Hangay Emma esete – ideje is volt, mert kezdett nagyon elhúzódni. Az első részben ugye Emma eltűnt, Mili pedig Ambrózy báróval nyomozni kezdett utána, de a bűnügy nem oldódott meg a kötet végén. A második részben egy teljesen más esetet oldott meg a báró, ez pedig már a harmadik rész, amiben Ambrózy ismét azt próbálja meg kideríteni, ki akarja megölni Emmát és miért. Szerencsére a harmadik rész végére, ha nehezen is, de megoldódik a bűnügy, meglesz az indíték, a gyilkos és a leleplezés, de a történet elsősorban mégsem a nyomozásról szól.
A fő téma ezúttal is az 1900-1901-es Budapest, amit a két lány szemén keresztül fedezhetünk fel. A szerző ott veszi fel a fonalat, ahol a második rész végén elengedte: a báró mindkét lánnyal tartja a kapcsolatot, de nem hagyja, hogy találkozzanak egymással. Mili észleli a báró furcsa viselkedését és megpróbálja kinyomozni, ki a titokzatos lány, akihez eljárkál. Emmát pedig igyekszik elrejti a báró – de nem is annyira a gyilkosok, mint inkább a saját húga elől…
Így aztán a lányok egymástól függetlenül bejárják Budapestet, megfordulnak a Tabánban, kávéházakban, pályaudvarokon, szállodákban, börtönben, illetve a könyv jelentős része Pilisi Róza legendás, Magyar utcai bordélyházában játszódik, ahová a báró egy időre elrejti Emmát. Összefutnak számtalan híres emberrel, Krúdy Gyula például állandó társasága lesz Emmáéknak. Szerepelnek a történetben kisebb és nagyobb gonosztevők, pincérek, kocsisok, rendőrök és így tovább: a könyv legnagyobb varázsa, hogy a maga teljességében éleszti fel a századfordulós Budapestet, a lányok minden kalandja részletesen kidolgozott, hangulatos környezetben játszódik. Ráadásul a leírások soha nem hosszúak vagy öncélúak – az első részben ez zavaró volt, de a szerző most nem követte el ezt a hibát. Különösebb horror vagy borzalom sem fenyegeti az olvasót: a lányok megpróbáltatásai általában főleg érzelmiek…
A harmadik rész az eddigi legjobb, ezért szerintem egyáltalán nem gond, hogy irgalmatlan hosszú. Viszont puha- és keményfedeles változatok közül érdemesebb a keményborítósat választani, mert a 700 oldalas kötet puha fedele egy végigolvasást is alig bír ki…
Böszörményi Gyula: Ármány és kézfogó (Ambrózy báró esetei, 3. rész)
Könyvmolyképző Kiadó, 2016.